Logo GGG
Pogoda na dziś:   oC   imieniny:   Amadeusza, Gwidy, Sylwiny 12 Wrzesień; godzina: 23:32 Zapraszamy do wypoczynku w gospodarstwach agrotyrystycznych zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu. Pobyt w nich można zarezerwować: telefonicznie, e-mailem oraz w wybranych gospodarstwach na ich stronie klikając w zakładkę "Rezerwuj" lub poprzez "Panel rezerwacji" na stronie głównej, gdzie należy wybrać interesującą nas ofertę. - tanio, pewnie, bezpiecznie - WARTO. Zapraszamy do korzystania z naszych usług.
Oferta agroturystyczna Terenowego Koła Stowarzyszenia GGG w Pleśnej
Opis okolicy i jej atrakcji turystycznych

   

Gmina Pleśna jest położona w dolinie rzeki Biała Tarnowska i potoku Pleśnianka, 10 km na południe od Tarnowa. Otoczona jest dość stromymi, zalesionymi stokami Pogórza Ciężkowickiego.
Idealne miejsce dla turystów, którzy poszukują pięknych pagórkowatych krajobrazów, otwartych przestrzeni, ciekawostek przyrodniczych i historycznych.
Urozmaicone ukształtowanie terenu sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej - pieszej, rowerowej, konnej oraz narciarstwa biegowego.
Dla turystów przygotowano 5 szlaków turystycznych pieszych oraz 4 dobrze oznakowane trasy rowerowe o łącznej długości 24 km.
Zmotoryzowanym turystom poleca się Szlak Niepodległości Tarnów - Kąśna Dolna - Dworek Paderewskiego.
Uroki gminy można podziwiać także z drogi wodnej szlakiem kajakowym na Dunajcu.
 Można stąd wyruszyć na atrakcyjną wycieczkę na górę  Jamna oraz okoliczne wzniesienia.
 Gmina posiada dogodne połączenie komunikacyjne z Tarnowem, Krakowem, Nowym Sączem i Krynicą.
Osoby interesujace się I wojną światową znajdą tu liczne cmentarze z tego okresu.
Trasa turystyczna tak zwana  trasa "LEGIONISTÓW", która rozpoczyna się w centrum Pleśnej i prowadzi na wzgórze Kopaliny w Łowczówku, na którym usytuowany jest największy cmentarz Legionów Polskich położony w miejscu bitwy I Brygady Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w dniach 22 - 25 grudnia 1914 r. – cmentarz nr  173, na którym pochowano 34 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 29 armii rosyjskiej.
 Książka - przewodnik po trasie " Z Pleśnej do Łowczówka" Pana Ryszarda Kozika dostępna jest w Gminnym Domu Kultury w Pleśnej.
Również w Janowicach znajduje się cmentarz nr 190 z okresu I wojny światowej na którym pochowano 114 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 16 armii rosyjskiej,
Miłośników przyrody zachęci  przewodnik, w którym opisano ścieżkę dydaktyczno-ekologiczną o długości 1500 m, w którym znajduje się plan ścieżki z zaznaczonymi przystankami i komentarzem.
Przewodnik można wypożyczyć w Gminnym Centrum Informacji w Pleśnej oraz w gospodarstwach agroturystycznych.
W miejscowości Janowice znajduje się obszar leśny pod nazwą "Uroczysko Janowice". Jest to las dębowo - grabowy (grąd), porastający strome zbocza, schodzące do doliny Dunajca. W oddziałach leśnych o łącznej powierzchni ok. 18 ha rośnie około 100 okazów bluszczy pospolitych kwitnących i owocujących, oplatających dęby i graby, których wiek szacuje się na około 40 - 50 lat.
Można tu również spotkać liczne  dwory i pałace światczące o znamienitych mieszkańcach tych okolic.
Ofertę wypoczynku stanowią :
Ośrodek Wypoczynkowo - Szkoleniowy Politechniki Krakowskiej  - to miejsce przeznaczone do wypoczynku, rekreacji, szkoleń i pracy twórczej. Pałac dysponuje 49 miejscami noclegowymi w 20 pokojach z łazienkami. Do dyspozycji gości również sala konferencyjna na 70 osób, komnaty: złota i myśliwska  oraz liczne, funkcjonujące na terenie gminy gospodarstwa agroturystyczne.  Smakowite domowe posiłki, malowniczo położone kwatery z pięknymi widokami na okolicę, ekologiczne produkty, mili gospodarze i spokojna wieś to tylko mała zachęta. Aby poznać i zasmakować wszystkiego trzeba po prostu do Pleśnej przyjechać.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

Oferta gospodarstw należących do tego koła

W tym kole terenowym nie ma jeszcze żadnych kwater

Copyright © 2004-2013 Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne 2013. Projekt i wykonanie: GGG i Mateusz Lenart